You are here:

John R. Park Debate Society Dominates Spring Competition; Sets New Team Records

During the opening weeks of the Spring semester, the John R. Park Debate Society competed in 4 tournaments in three states dominating the competition and setting new team records. Across these four tournament alone, the Debate Society earned over 60 individual awards and a half dozen squad-wide awards. Notably, the team will enter the national tournament season with a record number of teams (6) qualified to the prestigious National Parliamentary Tournament of Excellence, and all-time team record for number of season-long sweepstakes points earned by the U, and, possibly, a record number of entries qualified to the American Forensics Association National Individual Events Tournament. While final national results will not be decided until late March, the first four tournaments of the Spring semester bode well for the teams future success. Results include:

Great Salt Lake & Mile High Swings (University of Utah, Jan. 5-8, 2017)

Team Awards

1st Place – Individual Event Tournament Sweepstakes (Tournament 2)
3rd Place – Individual Event Swing Sweepstakes

Debate Awards

Quarterfinalists – Open Parliamentary Debate – Jesse Hedin & Skyler Hektner

Individual Event Awards (pt. 1)

1st Place – Programmed Oral Interpretation – Zachary Ray
2nd Place – Duo Interpretation – Zachary Ray & Sierra Johnson-Golding
2nd Place – Programmed Oral Interpretation – Jay Meza
5th Place – Extemporaneous Speaking – Shad Wojciechowski
5th Place – Impromptu Speaking – Jay Meza
7th Place – After-Dinner Speaking – Jay Meza

Individual Event Awards (pt. 2)

1st Place – Informative Speaking – Maria DeMarco
1st Place – Persuasive Speaking – Jacob McShane
1st Place – Programmed Oral Interpretation – Zachary Ray
2nd Place – Duo Interpretation – Gabi Piril & Alex Cadena
2nd Place – Informative Speaking – Averie Vockel
2nd Place – Programmed Oral Interpretation – Jay Meza
3rd Place – Extemporaneous Speaking – Skyler Hektner
3rd Place – Impromptu Speaking – Jay Meza
3rd Place – Programmed Oral Interpretation – Gabi Piril
4th Place – Impromptu Speaking – Skyler Hektner
4th Place – Prose Interpretation – Maria DeMarco
5th Place – After-Dinner Speaking – Jay Meza
5th Place – Impromptu Speaking – Maxton Cline
6th Place – Extemporaneous Speaking – Maxton Cline

Winter at the Beach Invitational (CSU-Long Beach, Feb. 2-5, 2017)

Individual Events Awards

2nd Place – Extemporaneous Speaking – Shad Wojciechowski
6th Place – Impromptu Speaking – Jay Meza

Sunset Cliffs Invitational (Pt. Loma Nazarene Univ, Feb. 9-12, 207)

Special Awards

Quintilian Award for Excellence in Forensics Education – Michael Middleton

Team Awards

4th Place – Individual Event Tournament Sweepstakes (Tournament 1)
5th Place – Tournament Sweepstakes: Debate & Individual Events (Tournament 2)

Debate Awards

Double Octafinalists – Open Parliamentary Debate – Averie Vockel & Jacob McShane
Octafinalists – Open Parliamentary Debate – Maxton Cline & Bryson Griffith

Individual Event Awards (pt. 1)

2nd Place – Communication Analysis – Maria DeMarco
2nd Place – Programmed Oral Interpretation – Gabi Piril
3rd Place – Impromptu Speaking – Alex Cadena
4th Place – After-Dinner Speaking – Averie Vockel
4th Place – Extemporaneous Speaking – Alex Cadena
7th Place – Extemporaneous Speaking – Maxton Cline
7th Place – Prose Interpretation – Maria DeMarco

Individual Event Awards (pt. 2)

2nd Place – Communication Analysis – Maria DeMarco
6th Place – Extemporaneous Speaking – Maxton Cline

Western States Communication Association Invitational (Univ. of Utah, Feb. 16-19, 2017)

Team Awards

1st Place – Best in the West (Season-long Award)
1st Place – Tournament Sweepstakes (4-year division)

Debate Awards

1st Place – Open Parliamentary Debate – Skyler Hektner & Jesse Hedin
Semifinalists – Open Parliamentary Debate – Gabi Piril & Maria DeMarco
Quarterfinalists – Open Parliamentary Debate – Bryson Griffith & Maxton Cline
Quarterfinalists – Open Parliamentary Debate – Jose Soto & Braden Hooton
Quarterfinalists – Open Parliamentary Debate – Courtney Nilson & Shad Wojciechowski
Octafinalists – Open Parliamentary Debate – Chris De Freitas & Brooks Bergmann
Octafinalists – Open Parliamentary Debate – Anthony Iovino & Bryan Cassellman
Octafinalists – Open Parliamentary Debate – Jacob McShane & Averie Vockel
Octafinalists – Open Parliamentary Debate – Saige Miller & Alex Cadena
3rd Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Skyler Hektner
4th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Maria DeMarco
5th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Jesse Hedin
6th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Gabi Piril
7th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Jose Soto
8th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Averie Vockel
9th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Saige Miller
10th Place Speaker – Open Parliamentary Debate – Braden Hooton

Individual Event Awards

1st Place – Communication Analysis – Chris De Freitas
1st Place – Dramatic Interpretation – Jose Soto
1st Place – Extemporaneous Speaking – Skyler Hektner
1st Place – Impromptu Speaking – Skyler Hektner
3rd Place – Impromptu Speaking – Maxton Cline
3rd Place – Poetry Interpretation – Pricilla Fehoko
3rd Place – Programmed Oral Interpretation – Jay Meza
3rd Place – Prose Interpretation – Sierra Johnson-Golding
4th Place – Duo Interpretation – Gabi Piril & Alex Cadena
5th Place – After-Dinner Speaking – Shad Wojciechowski
5th Place – Extemporaneous Speaking – Courtney Nilson
6th Place – Dramatic Interpretation – Gabi Piril

Last Updated: 8/21/17